KARTA, "Les Trois Covronnes Du Nord / Scandinavia complectens Sueciae Daniae & Norvegiae Regna ex Tabulis", Johann Baptist Homann. 1700-talets första hälft.

191142. KARTA, "Les Trois Covronnes Du Nord / Scandinavia complectens Sueciae Daniae & Norvegiae Regna ex Tabulis", Johann Baptist Homann. 1700-talets första hälft.

"Scandinavia complectens Sueciae Daniae & Norvegiae Regna ex Tabulis Joh. Bapt Homanni Norimbergae." - "Les Trois Covronnes Du Nord".
Delvis kolorerad.
Bildyta ca 48 x 55,8 cm. Bladmått ca 50,5 x 57,5 cm.

Fläckar. Röd handskriven text i överkant. Lagningar på två ställen. Veck.

Gör en kostnadsfri värdering!

Delvis kolorerad.

Antal besök: 1 137