TOM ARVIDSSON. olja på duk, vy över by, signerad.

187163. TOM ARVIDSSON. olja på duk, vy över by, signerad.

100 x 80 cm
Tom Arvidsson är född i Stockholm 1944. Har bedrivit studier vid Konstfack åren 1960-63. Tom Arvidsson har deltagit i ett flertal separat – och samlingsutställningar bl.a. i Stockholm, Borås, Halmstad och Jönköping. Europa: Spanien, Italien och Tyskland. Amerika: New York och Chicago. Hans måleri beskriver upplösta konturer i starka och glödande färger i några få toner. Landskap, himmel och hav återkommer med punktlighet i hans måleri. Koloristiskt begåvad med ett till sin hjälp alltid stående sprakande färgspektra har han väckt förundran och intresse i kretsen av sina konstnärsvänner och ibland pedagogiskt domterade publik.

Gör en kostnadsfri värdering!

100 x 80 cm

Frufällans Auktionshus
Antal besök: 824