182251. SKÄNKSKÅP, ek, jugend, Nässjö, 1900 talets början.
Aktiebolaget Nyhems Möbelfabrik, Nässjö
Skuren dekor, övre del med glasade luckor.
Längd 136, bredd 54, höjd 197 cm.
Bruksslitage/repor/fläckar, list på dörr lagad/limmad, limrester.
Nyckel/nycklar finns.