Malmsjöflygel, svart, tillverkningsnummer 10377, Mycket väl underhållen och fantastisk bra ton. Längd över tangentbordet ca 120 cm (endast tangenterna) Pianopall medföljer. Djup 190 cm.
Proveniens: Tillhört släkten Malmsjö.
smärre slitage, smärre repor bla ett mindre "X" ristat i lacken på högra sidan, kan enkelt åtgärdas. Någon tangent med "nagg".