Gubbe och gumma, signerade Wallgin samt daterade 1954 respektive 1955, höjd ca 22 cm.
Samekvinna, sign BFS, Bengt Fransson Åsele, höjd 10,5 cm.
Slitage, avslag, gubben saknar sin pipa.