IVAR KAMKE. Porträtt av Hanna Hultner iförd östgötadräkt. Olja på duk. Signerad och daterad 1932.

169621. IVAR KAMKE. Porträtt av Hanna Hultner iförd östgötadräkt. Olja på duk. Signerad och daterad 1932.

83 x 68 cm.

Hanna Hultner var gift med Georg Hultner. Georg Hultner ägde och drev Borensbergs Glasbruk. 1923 köpte Georg Hultner herrgården Sjövik utanför Borensberg. Georg Hultner var både intresserad av samtida konst och kulturyttringar därav blev Sjövik en samlingsplats för personer ur kultureliten. Det pensionatliknande hemmet besöktes bl.a av Selma Lagerlöf, Werner v Heidenstam, Anders de Wahl, Bruno Liljefors med flera. Hannas utbildning kom väl till pass då hon blev chef för hushållet samt att Hanna var en "strålande värdinna med hög social kompetens. Georg Hultner dog 1932 och Hanna blev ensam kvar på Sjövik men gifte 1937 om sig med konstnären Paul Engdahl. Hanna Hultner avled 1957.

Ivar Kamke utförde samtidigt som detta porträtt ett av Georg Hultner som sedan Hannas död finns på Östergötlands Museum.

Dokumentation följer.

Gör en kostnadsfri värdering!

83 x 68 cm.

Dokumentation följer.

Antal besök: 3 205