164583. ARMBAND, 18k guld med silverinfattad imiterad blå sten samt diamanter. 1800-tal.
Stel armlänk med graverad dekor av blommor. Blå imiterad sten av troligen glas i center, omringad silverinfattning av fyra mindre antikslipade diamanter. Vid ytterkant två rosenslipade triangelformade diamanter, sidor på stenarna mäter ca 5 mm, höjd ca 1,1 mm.
Inre omkrets ca 18 cm.
Vikt ca 15,0 gram.
Lagningar, renoverad, kompletterad säkerhetskedja. En bristning (se bild). Möjligen omarbetad till armband.
Diamanter pique med sprickor och andra inneslutningar.
Inre omkrets ca 18 cm.
Vikt ca 15,0 gram.