149002. BOKHYLLA MED VITRINSKÅP, jugend, 1910-tal.
Fanerad med valnöt. Slipat mässinginfattat glas i form av sol. Dekor och draghandtag av mässing. 2 flyttbara hyllplan.
Höjd 72 cm, längd 107 cm, bredd 41 cm.
En liten bit borta på höger bakben. I övrigt mycket gott skick.