147152. TEATERKIKARE och STRYKJÄRN, 1800-talets slut.
Teaterkikare med fodral, märkt T.C Freeman & Co. Worcester. Höjd 57 mm.
2 st, strykjärn, 1 järn märk Entorps AB, Kolbäck och 1 järn märkt med sköld under krona.
Bruksslitage. Teaterkikarens skärpa inställning går trögt.