MATSKEDAR, 7 st, Engelsk Snäck.

135248. MATSKEDAR, 7 st, Engelsk Snäck.

Förgyllda skaft. Svängd form. Skaft ornerade med bladverk och snäcka.
Längd 20 cm.

Modellen heter ursprungligen Kings Pattern och uppkom i England i början på 1800-talet. Modellen bär stilinfluenser från Frankrike. I mitten på 1800-talet har modellen modifierats och finns nu även som Queens Pattern med referens till Drottning Viktoria.

Repor. Skedblad med fläckar. Troligen försilvrad och förgylld metall.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd 20 cm.

Antal besök: 907