109266. STOLAR, tre stycken, samt KARMSTOL, gustavianska.
Två stycken stolar etikettmärkta med Stockholms stolmakarämbete samt en signerade Johan Erik Höglander (mästare 1777-1813). Förgyllda, stoppad fast sits samt ryggbricka, skuren dekor av fleuroner, krönande ros, ben med kannelyrer.